Rešenje za grejanje koje ste tražili
Toplotne pumpe su uređaji koji se koriste za grejanje i hlađenje objekata. Predstavljaju ekonomično i savremeno rešenje koje može biti potpuno automatizovano. Princip rada toplotne pumpe ogleda se u korišćenju toplotne energije iz našeg okruženja. Toplotna pumpa koristi energiju vazduha, zemlje ili podzemnih voda da bi hladila ili grejala objekat. Veoma je ekonomična u radu, prvenstveno zbog visokog stepena iskorišćenja. Električna energija potrebna je za rad kompresora, bunarske i cirkulacione pumpe.
Ukoliko se kao osnovni izvor energije koristi vazduh, tada se taj tip toplotne pumpe zove vazduh-voda. Ukoliko se kao osnovni izvor koristi bunarska voda, onda se taj tip naziva voda-voda. Na kraju, ukoliko se koristi toplota zemlje onda se taj tip TP-a naziva zemlja-voda.
Svaki od ovih sistema ima svoje prednosti i nedostatke, a koji je tip toplotne pumpe najpogodniji za određeni objekat zavisi od više faktora. Bitna razlika između ovog sistema grejanja i klasičnog je što se toplotne pumpe mogu koristiti i za hlađenje objekata, pa se tako ostvaruju dodatne uštede.
Toplotna pumpa radi na približno istom principu kao i kućni rashladni aparati (npr. frižider i klima). Razlika je samo u smeru u kome se vrši predavanje toplotne energije. Zadatak uređaja je da automatski drži temperaturu u odgovarajućem opsegu u objektu tokom godine, svejedno da li to bilo hlađenje leti ili grejanje zimi.
U samoj toplotnoj pumpi nalaze se dva izmenjivača toplote od kojih jedan služi za preuzimanje toplote od izvora, a drugi za predaju toplote objektu. Između ta dva izmenjivača, uz pomoć kompresora, kruži freon, kao posrednik. Freon je specifična tečnost koja u zavisnosti od pritiska na kom se nalazi, menja svoje agregatno stanje i temperaturu.
To stanje više temperature se koristi za zagrevanje objekata zimi, a leti se okretanjem ciklusa umesto toplotne energije dobija energija za hlađenje. Ovakav zatvoreni, kružni ciklus, je vrlo ekonomičan.
Sistem grejanja toplotnim pumpama sastoji se od izvora toplotne energije, same toplotne pumpe i sistema za distribuciju toplotne energije.
Za 1 kWh uložene električne energije dobija se toplotna energija od 3 do 5,5 kWh. Konačni odnos uložene i dobijene energije zavisi od tipa osnovnog izvora energije, ugrađene instalacije i njenog kvaliteta.
Koeficijent grejanja ili COP, predstavlja odnos potrošene struje i dobijene toplotne energije. Jedina energija koja se plaća pri radu ovakvog sistema je struja za pokretanje kompresora, pri čemu se za 1 kWh električne energije dobija i do 5,5 kWh toplote. Pri takvom radu COP je jednak 5,5. Za razliku od svakog drugog uređaja za grejanje, kod koga mora da se plati mnogo više energije nego što se iskoristi, kod toplotne pumpe je to suprotno.
Bitno je još napomenuti da stepen korisnosti, COP, toplotne pumpe najviše zavisi od tipa izvora (vazduh, voda, zemlja) i izlazne temperature toplotne pumpe. Iz tog razloga su se kao najekonomičnije na našim prostorima pokazale toplotne pumpe tipa voda-voda, budući da temperatura vode u bunarima ima vrlo male oscilacije u toku godine i dovoljno je visoka da se postignu odlični rezultati.